Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Mustafa Kemal ATATÜRK Kimdir?

HecatoN

Member
Genel Sorumlu
6 Tem 2019
47
0
6
Türkiye'nin kurucusu, Türk Kurtuluş Savaşı'nın askeri ve siyasi lideri, ilk Cumhurbaşkanı, Türk Ordusu Mareşali... Gazi Mustafa Kemal Atatürk kimdir? İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk biyografisi...

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu.
İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik'te yaptı. Manastır Askeri Lisesi'ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1905 yılında Harp Akademisi'nden 'kurmay yüzbaşı' rütbesiyle mezun oldu. 
Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebeleri'nde Tümen Komutanı olarak görev yaptı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş'u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı.
Mondros Mütarekesi'nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin tarafından Anadolu'ya gönderildi. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Türk milli mücadelesini başlattı. Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerini topladı. Askerî görevlerinden istifa ederek, 23 Nisan 1920'de Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni topladı. Meclis Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921'de Başkomutanlık görevini üstlenerek, Anadolu'nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadele etti. Sakarya Meydan Savaşı'nı kazandı. 19 Eylül 1921'de Meclis tarafından kendisine Mareşal ve Gazi ünvanı verildi.

26 Ağustos 1922'de Yunan kuvvetlerine karşı Büyük Taarruz'u başlattı. Beş gün sonra 30 Ağustos 1922'de Başkomutanlık Meydan Savaşı kazanıldı. Lozan Barış Konferansı'ndan sonra, 11 Ağustos 1923'de toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisitarafından yeniden Başkan olarak seçildi. 9 Eylül 1923'de kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanlığı'na seçildi.
Cumhuriyetin ilanının ardından yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde oylamaya katılan 158 milletvekilinin tamamının oyları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.
1924 Anayasası gereğince TBMM, 29 Ekim 1923'teki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra üç defa daha (1927, 1931, 1935 yıllarında) Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü tekrar cumhurbaşkanlığına seçti.
Mustafa Kemal Atatürk, Latife Hanım'la evlenip iki yıl sonra ayrıldı. Abdurrahim Tuncak, Afife, Zehra Aylin, Rukiye Erkin, Nebile İrdelp, Sabiha Gökçen, Afet İnan, Sığırtmaç Mustafa ve Ülkü Adatepe manevi evlatlarıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05'te İstanbul Dolmabahçe Sarayında vefat etti.


 

L33TvL4D

Asistan
Asistan
28 Haz 2019
34
2
0
23
Russia
Çok şey borçluyuz Atam'a. Hakkını ödeyemeyiz. Biyografi için teşekkürler. Belki ısrarla Atam'ızı tanımayı reddedenler varsa bari buradan faydalansınlar.. Bilgi paylaştıkça çoğalır.
 

Vidar

Owner
Owner
28 Haz 2019
29
5
3
Paylaşıp,forumumuzu böyle bir bilgiyle onurlandırdığın için teşekkürler.. Ülkemize böyle büyük emekler harcamış,bu yol uğrunda hayatını bile sekteye uğratıp, onlarca yenilik ve kalkınmanın başını sağlayan Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına,konuyu sabitliyorum. Hiç değilse tanımayan,bilgisi olmayan bir kişinin bile dikkati çekilip okusa faydasınadır. İyi forumlar.
 
Üst